środa, 24 czerwca 2015

Statystyki ruchu Internetowego

Dysponując witryną Internetową udostępniamy informacje dla użytkowników światowej sieci. W zamian dobrze jest wiedzieć, że użytkownicy w ogóle odwiedzają stronę i z z jakiej strony internetowej do nasz przyszli. W tym miejscu warto dodać, że Internet nie jest anonimowy. Co prawda są pewne możliwości ukrywania pewnych informacji, ale wymaga do wielu zabiegów i dodatkowego oprogramowania.

 
Przykładowy wygląd statystyki Internetowej.

To tylko przykład najstarszej statystyki która funkcjonuje w polskim Internecie.Jest możliwe zbieranie około 80 rodzajów raportów związanych z ruchem na stronie. Tego typu dane dostarcza program Google Analitics.


wtorek, 16 czerwca 2015

ECDL: Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych

Certyfikat Umiejętności Komputerowych zaświadcza, że jego posiadacz potrafi prawidłowo realizować przy pomocy mikrokomputera podstawowe zadania, takie jak: edycja tekstów, wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego czy też sieci komputerowej. Kontrola tych umiejętności jest realizowana jako 7. egzaminów, w tym 1 teoretyczny i 6 praktycznych. Egzaminy pokrywają następujące obszary zastosowań mikrokomputerów i technologii informatycznej:
  1. Podstawy technik informatycznych
  2. Użytkowanie komputerów
  3. Przetwarzanie tekstów
  4. Arkusze kalkulacyjne
  5. Bazy danych
  6. Grafika menedżerska i prezentacyjna
  7. Usługi w sieciach informatycznych
Egzaminy te sprawdzają podstawowe umiejętności, potrzebne zarówno w pracy zawodowej jak i coraz częściej w życiu codziennym każdego obywatela Europy.
Certyfikat Umiejętności Komputerowych zwiększa więc możliwości znalezienia zatrudnienia dla szerokich grup społeczeństwa, a w szczególności dla osób:
  • szukających po raz pierwszy pracy, a więc wkraczających na rynek pracy;
  • powracających do pracy po dłuższej przerwie;
  • poszukujących pracy, którzy szybciej ją znajdą posiadając odpowiednie umiejętności wykorzystania komputerów;
  • poszukujących (lub podejmujących) pracy w innych krajach europejskich.
Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych jest jednolite w całej Europie i służy:
  • przygotowaniu obywateli Europy do życia w Społeczeństwie Globalnej Informacji;
  • podniesieniu poziomu umiejętności wykorzystania mikrokomputerów w pracy zawodowej i życiu codziennym;
  • wprowadzeniu i ujednoliceniu bazowego poziomu kwalifikacji, niezależnego od kierunku i poziomu wykształcenia pracowników;
  • opracowaniu modelu edukacji w zakresie użytkowania mikrokomputerów;
  • umożliwieniu przemieszczania się pracowników pomiędzy krajami w ramach Wspólnoty Europejskiej.
Fakt zdania egzaminów z poszczególnych modułów jest odnotowywany przez egzaminatora w Europejskiej Karcie Umiejętności Komputerowych. Jest ona wymieniana na Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych po zdaniu wszystkich 7 egzaminów w ciągu maksymalnie 3 lat. Jest więc czas na przygotowanie się, poznanie możliwości wykorzystania mikrokomputerów w pracy i uzyskanie ECDL. PTI prowadzić będzie także centralną bazę danych o osobach, które zdały poszczególne egzaminy.


Najważniesze umiejętności potrzebne podczas użytkowania komputera

Celem tego wpisu jest zebranie wiedzy na temat podstawowych umiejętności potrzebnych do sprawnego poruszania się w środowisku systemu, podczas pracy do efektywnego wykorzystania komputera.

Najważniejsze kompetencje:
  • Prawidłowe włączanie i wyłączanie komputera.
  • Tworzenie katalogu i podkatalogu - znajomość struktury systemu katalogów.
  • Przenoszenie i kopiowanie plików.
  • Usuwanie plików z jednego lub więcej katalogów.
  • Tworzenie pliku przy użyciu dowolnego edytora i zapisywanie w katalogu.
  • Zmiana nazwy pliku.
  • Sprawdzanie zawartości katalogu, znajomość pojęcia liczby plików w tym katalogu, rozmiaru plików oraz daty ich utworzenia i aktualizacji.
  • Umiejętność formatowania dyskietki.
  • Wykonywanie zapasowej kopii danych - kopiowanie plików na inny dysk albo do innego katalogu na tym samym dysku.
  • Zapisywanie plików na dyskietce.
  • Umiejętność wyboru drukarki.
  • Umiejętność drukowania na zainstalowanej drukarce lub do pliku.

środa, 10 czerwca 2015

Uwaga na phishingowe e-maile wycelowane w użytkowników mBanku

Przeglądając skrzynkę pocztową natrafiłem na taki komunikat, który znalazł się w zakładce spam i nie był widoczny odrazu po otworzeniu skrzynki.


Żaden z widocznych powyżej e-maili nie pochodzi z domeny mbank.pl. Wszystkie zostały dość niedbale napisane, choć nie ma w nich rażących błędów, dodatkowo w dwóch pierwszych szwankuje kodowanie znaków. Nadawca - jak zwykle w podobnych przypadkach - nakłania użytkownika do zalogowania się na konto bankowe. „Ze względu na dużą ilość ataków do kont naszych klientów przeprowadzamy dodatkową weryfikację” - czytamy we wszystkich wiadomościach.

Odnośnik zachował się tylko w jednej, prowadzi na stronę autoryzacja-mbank.com, która w niektórych przeglądarkach jest już oznaczana jako niebezpieczna. Poniżej można zobaczyć zrzut ekranu:



Strona ta bez wątpienia służy do wyłudzania poufnych danych od użytkowników mBanku - przestrzegam przed wpisywaniem na niej czegokolwiek.

Fałszywe strony Internetowe

Fałszywe strony Internetowe, zostały stworzony po to by oszukać lub okraść klientów banków. Lub organizacjach płatniczych, typu VISA. Warto więc dokładnie sprawdzić na jakiej stronie się znajdujemy i czy napewno mamy do czynienia z  włąściwym usługodawcą, a nie z podrubką.


Informujemy, że w sieci pojawiły się strony internetowe, których adres i treść może sugerować, że zostały stworzone na potrzeby obsługi Klienta Orange. Na stronach tych oraz w ich adresach, może być wykorzystana nazwa marki, a podawane informacje mogą nakłaniać do kontaktu z numerem telefonu (o podwyższonej opłacie) do rzekomego Biura Obsługi Klienta.

W związku z tym prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na domenę w adresach stron, z których korzystasz. Portal Orange wykorzystuje domenę orange.pl.

Należy również zwrócić uwagę, czy podejrzana strona nie różni się znacząco od serwisu www.orange.pl np. kolorystyką, brakiem logo, układem informacji czy też niegramatycznym, niespójnym językiem.

W przypadku podejrzeń, że na stronie internetowej, ktoś podszywa się pod Orange skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta. Informacje dotyczące numerów telefonów do BOK znajdziesz na stronie kontakt.

środa, 3 czerwca 2015

SPAM czyli niechciana poczta internetowa

Na zajęciach które prowadzimy od ponad 3 miesięcy co tydzień mówimy o tym by używać swojego emaila czyli poczty Internetowej. Teraz przyszedł czas by wyjaśnić zasady bezpieczeństwa które są ważne by ze spokojem korzystać z dobrodziejstwa i funkcjonalności poczty.

Wiele razy mówiłem o tym, że nie warto wszędzie wprowadzać wszystkich swoich danych. Warto jak najbardziej ograniczać ich ilość do niezbędnego minimum. Dzisiaj chciałbym powiedzieć o tym jak skorzystać ze skrzynki pocztowej którą można bez żadnych konsekwencji podawać publicznie bez zastanawiania się.
http://niepodam.pl/ serwis ochrony przed spamem

Wchodząc na stronę niepodam.pl zyskujemy możliwość przeglądania poczty która trafiła na konto które bez problemu przyjmuje duże ilości spamu czyli nie potrzebnej korespondencji i jest cały czas dostępne oraz publiczne.

Poniżej najważniejsze zasady którymi kieruje się portal udostępniający specjalne skrzynki pocztowe.



poniedziałek, 1 czerwca 2015

Bezpieczeństwo czyli Program antywirusowy – jest bardzo ważny

programy antywirusowe w wersjach za darmo oraz 
Wielu użytkowników sprzętu komputerowego nie ma wiedzy na temat koniecznych programów które warto mieć zainstalowane na swoim urządzeniu. Napisałem urządzeniu bo obecnie komputer to też telefony które używamy.

W dzięki komputerowi podłączonemu do sieci internet możemy dysponować pieniędzmi na koncie bankowym czy dowiedzieć się o rozkładzie jazdy pociągów. Dlatego warto chronić się chronić przed możliwością kradzieży danych osobowych.

Jest to możliwe dzięki programowi antywirusowego, który ochroni nas przed wirusami które mogą popsuć nasz komputer. Takie oprogramowanie ograniczy ryzyko utraty danych.

Ważne jest również by na początku używania kart i urządzeń zewnętrznych przeskanować je zanim będziemy użytkować je w systemie.

Podłączanie do komputera pamięci zewnętrznych (tzw. Pendrive USB) lub odwiedzanie
nieznanych stron internetowych stwarza realne zagrożenie, które zmniejsza program ochronny.


Celem takich programów jest wykrywanie, zwalczanie i usuwanie wirusów.
Aby program antywirusowy mógł nas chronić nawet przed najnowszymi
zagrożeniami, powinien mieć możliwość aktualizacji definicji nowych wirusów,
najlepiej na bieżąco, przez pobranie ich z Internetu.

Do najbardziej popularnych programów antywirusowych można zaliczyć:
 Avast Antivirus,
 ESET NOD32 Antivirus,
 Avira Free Antivirus,
 Norton Antivirus,
 Mks_vir,
 Kaspersky Anti-Virus.
 AVG Antivirus,

Jeśli więc nie masz antywirusa to koniecznie uzupełnij braki. Jeśli potrzebujesz w tej kwestii pomocy, zapraszam do kontaktu, tel: 690 668 542