poniedziałek, 21 grudnia 2015

Przegrzewający się laptop


Witam serdecznie wszystkich odwiedzających.

Jestem tu nowy, dlatego to mój pierwszy wpis na blogu.
Zajmuję się naprawami i serwisami komputerów osobistych. Znanych również pod nazwą laptopy.

Na początek wybrałem prosty, ale niezwykle istotny problem - przegrzewający się laptop. W laptopach jest to bardziej odczuwalne niż w komputerach stacjonarnych, ze względu na to, że jest w nich mniej wolnej przestrzeni. Pewnie nieraz zauważyłeś zbyt głośny dźwięk komputera.

Najczęściej objawiają się podczas grania w wymagające sprzętowo gry, podczas kompresowania lub rozpakowywania dużych plików, czasem także podczas oglądania filmów w wysokiej jakości. Każda operacja wymagająca dużej mocy obliczeniowej, wymaga wzmożonej pracy procesora. Procesor wymaga z kolei większego poboru prądu, który skutkuje wydzielaniem się wyższej temperatury.

Zbytnio przegrzewający się komputer może samoczynnie się wyłączać, resetować, lub znacznie zwolnić. W ekstremalnych sytuacjach może dojść do poważnych i kosztownych awarii, stąd warto kontrolować temperaturę pracy. Należy jednak pamiętać, że objawy raczej nie wystąpią podczas zwykłego przeglądania internetu, czy pisania tekstów.

Jak sprawdzić czy laptop nie grzeje się zbyt mocno? Sposób jest banalnie prosty, wystarczy podstawić dłoń do wylotu powietrza, zazwyczaj umieszczony jest w tylnej części obudowy, lub z boku urządzenia. Jeżeli wentylator wydmuchuje chłodne powietrze, tzn że jest ok i na razie nie trzeba się tym przejmować. Jeśli wydmuchiwane powietrze jest gorące, lub wręcz parzy w dłoń, trzeba natychmiast się tym zająć.
Zdjęcie 1. Obudowa dolna laptopa Samsung

Przyczyną przegrzewania się laptopa najczęściej jest zatkany wylot powietrza. Wystarczy więc go wyczyścić i prawdopodobnie temperatura wróci do normy. Może się jednak zdarzyć, że uszkodzeniu uległ wentylator wyciągający ciepłe powietrze z obudowy. Kolejnym możliwym problemem jest uszkodzony, lub źle zamontowany radiator. Jednocześnie podczas czyszczenia układu chłodzenia warto wymienić pasty termo przewodzące.
Zdjęcie 3. Zestaw narzędzi


Zdjęcie 2. Procesor przed i po usunięciu starej pasty
Kiedy już dostałem się do układu chłodzenia, mogę przystąpić do właściwej naprawy. Odkręcam radiator z wentylatorem. Na niektórych radiatorach można zauważyć, że gniazda śrub są opisane cyframi. Oznaczają one kolejność dokręcania śrub. Odkręcając je należy zacząć od śruby z najwyższym numerem.

Następnie pozbywam się wszystkich śmieci, które zebrały się przy wylocie oraz na piórach wentylatora. Można do tego użyć sprężonego powietrza, lub po prostu mocno dmuchnąć. Następny krok to usunięcie starej pasty z procesora.

W tym przypadku, pasta jest twarda jak kamień. W tym momencie trzeba zachować szczególną ostrożność, tak aby nie uszkodzić procesora. Za pomocą wacików i alkoholu namaczam i ścieram zużytą pastę.
Ok, pozbyłem się wszystkich śmieci, procesory czyste, więc nakładam nową pastę. Jest kilka metod nakładania pasty, ja stosuje „na ziarnko grochu”, czyli po prostu nakładam pastę w jednym punkcie, w ilości zbliżonej do rozmiaru ziarnka grochu :) Następnie wystarczy założyć radiator z wentylatorem, a następnie złożyć komputer w całość.

Warto wspomnieć, że nie wszystkie modele wymagają rozbierania komputera niemalże na części pierwsze. W niektórych wystarczy odkręcić jedną klapkę pod obudową, aby mieć dostęp do układu chłodzenia.

Pamiętaj, jeśli tylko nie czujesz się siłach aby wykonać te czynności samodzielnie, zawsze można skorzystać z usług serwis laptopów Kraków .

W kolejnych wpisach przedstawię rodzaje past termo przewodzących, oraz jak na bieżąco kontrolować temperaturę pracy komputera.

6 komentarzy:

  1. Bardzo przydatny i pomocny tekst. Dzięki za wiele rad na pewno mi się przydadzą i może teraz sam będę potrafił poradzić sobie z przegrzewającym komputerem. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pytanie czy te porady przydadzą się szkoleniowcom z dataconsulting :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie opisałeś najtrudniejszej czynności, czyli samo dostanie się do układu chłodzenia :) Sporo laptopów ma tyle różnych śrubek, taśm i innych podzespołów, że faktycznie można coś uszkodzić. Jeżeli nie czułbym się na siłach aby rozkręcać sprzęt, to najpierw bym sprawdził czy przedmuchanie sprężonym powietrzem (przy złożonym i wyłączonym komputerze) zmniejszy temperaturę. Jeżeli to nic nie da, wtedy serwis.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dziękuję, bardzo przydatny wpis, fajne rady :)

    OdpowiedzUsuń
  5. W celu aby laptop się nie przegrzewał można również dokupić sobie podkładkę chłodzącą.

    OdpowiedzUsuń
  6. Miałam dokładnie ten sam problem, że mój laptop bardzo się nagrzewał i tak jak wspomniał poprzednik - zaczęłam korzystać z podkładek chłodzących. To jest fajne rozwiązanie, chociaż i tak z biegiem czasu musiałam kupić nowego laptopa :)

    OdpowiedzUsuń

Postaw kursor w tym miejscu poniżej, użyj myszki przez kliknięcie lewego klawisza myszki, po czym rozpocznij pisać swój komentarz.

Napisz 3-4 zdania, zainteresuj czytelników, zadawaj pytania, postaram się odpowiedzieć na wszystkie.

Jeśli chcesz możesz pozostawić adres swojej strony internetowej, poprostu wybierz że publikujesz jako Nazwa/adres URL i wpisz swoją nazwę oraz adres do swojej witryny.

Bardzo dziękuję za pozostawienie komentarza!!!