wtorek, 9 lutego 2016

Jaki Internet wybrać dla siebie? To dopiero pytanie starsze niż świat

Dzisiaj chciałbym się zastanowić nad zwykłym wydawało by się tematem do rozwiązania. Zwykłym bo Internet ma już 20 lat ale nie do końca takim oczywistym, bo to zależy od miejsca lub miejsc w którym takowe łącze będzie wykorzystywane. Najdawniejszym łączem bezprzwodowym jakie wykorzystywałem do połączeń z  Internetem było GSM/UMTS potem rozwinięcie do EDGE. Wydawało by się że to tragedia i nie ma czym się zachwycać, ale realnie rzecz biorąc mając ograniczenia takie jak miejsce zamieszkania zdala od infrastruktury szerokopasmowej, bądź chęć podróżowania i bycia on-line w pociągu zmienia już trochę myślenie.

Pierwszą siecią którą miałem możliwość wykorzystywać była sieć IDEA, teraz pomarańcza. Może nie mieli zbyt wielu nadajników 3G, to te trochę szybsze niż 2G, ale za to mieli dużo nadajników nawet w małych miejscowościach. Zasięg był z reguły wszędzie przy głównych drogach. A jak użyłem dodatkowo anteny magnetycznej i wystawiłem podczas podróży za okno to połączenie prawie nigdy nie było zerwane.

Pomyślałby kto że to może historia odległa, ale nawet technologie obecnie dostępne na rynku nie gwarantują zawsze połączenia z siecią. Nie mówię tu o podawanych w reklamach informacjach typu internet do prędkości 300 MBit, Jak się człowiek wczyta w regulamin to i tak zawsze są jakieś ograniczenia typu równouprawnienie użytkowników czy inne tego typu ograniczenia i określenie "bez ograniczeń".

Jeśli więc mieszkasz  na terenach miejskich to masz dużo możliwości przyłączenia się do sieci internet jako indywidualny użytkownik. Do zwyczajnego wysyłania maili, przeglądania stron czy publikowania ogłoszeń na OLX nie potrzeba niczego specjalnego wystarczy zestaw startowy internetu mobilnego (inaczej GSM 2G, 3G) który oferuje prędkości od 1 do 7 mega bitów, średnio 3 mega bitów. To w zupełności wystarcza do swobodnej komunikacji.

Inne możliwe łącza internetowe to:
-Internet Satelitarny dwu kierunkowy,
-kablowe łacze DSL/ADSL/VDSL,
-kablowe łącze od operatora telewizyjnego hsp

Jeśli więc potrzebujesz wsparcia w zakresie podpowiedzi jaki Internet może być dla ciebie najlepszą opcją zadzwoń i porozmawiajmy przejdź do zakładki kontakt by wybrać najlpeszy dla ciebie sposób kontaktu.

6 komentarzy:

  1. Ja mam internet radiowy od lokalnego dostawcy i działa naprawdę w porządku. Czasem nie warto decydować się na masówkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Teraz jest strasznie duży wybór. Przeprowadziłem się niedawno do Poznania i nie wiedziałem na co się zdecydować... czy po kablu, czy LTE, a z jakiej firmy. Trochę poczytałem i wybrałem coś odpowiedniego dla siebie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja wolę mieć internet po kablu. Zbyt dużo złych opinii czytałam o dostawcach internetu LTE. Np. reklamują się, że jest bez limitu, a jak się doczyta, to okazuje się, że jednak jest limit itp.

    OdpowiedzUsuń
  4. Każdy dostawca internetu bezprzewodowego ma obszerny regulamin w którym jest duża ilość zastrzeżeń i gwiazdeczek. Od samego początku rozwoju technologi internetowych ważne jest by użytkownicy dysponowali równym dostępem do usługi.

    Na dzień dzisiejszy z mojego doświadczenia wynika że wszystkie sieci komórkowe są mocno przeciążone. Nigdy nie dają maksymalnej przepustowości technologicznej. System automatycznie przycina pasmo. I z dostępnych 7 mega, pozostaje 2 do 3 mega w technologi 3g.

    LTE natomiast ma mniejsze ograniczenia, ale i tak mimo sformułowania "bez ograniczeń" ma zasadę zrównoważonego dostępu. Użytkownicy na różnych forach piszą że prędkość spada nawet do 512 kbps. Ale dalej mogą korzystać "bez ograniczeń".

    Sam korzystam z usług różnych operatorów dających internet bez ograniczeń, czasami nawet bez opłat. Więc wszystko co dobre ma swoje granice.

    OdpowiedzUsuń
  5. Wiele osób pewnie pamięta początki kiedy internet był czymś wyjątkowym, teraz jest to codzienność. Ciekawe czy wymyślą coś lepszego od internetu.

    OdpowiedzUsuń
  6. Główny kanał komunikacji jest i działa. Według mojej opinii, może się dziać tak że wybrane społeczności będą tworzyć ograniczony internet, zwany intranetem. Tak się dzieje w przypadku sieci korporacyjnych dużych firm. Oddziały rozrzucone po całym kraju czy świecie są logicznie przyłączone do jednego węzła zwanym serwerem. I mimo tego że korzystają z różnych operatorów internetowych to wszyscy i tak kierują ruch komunikacyjny po przez tunel szyfrowany do głównego serwera. Tu z kolei serwer pilnuje żeby nic z poza firmy nie wyciekło i pozwala lub separuje dostęp do wybranej strony Internetowej.

    OdpowiedzUsuń

Postaw kursor w tym miejscu poniżej, użyj myszki przez kliknięcie lewego klawisza myszki, po czym rozpocznij pisać swój komentarz.

Napisz 3-4 zdania, zainteresuj czytelników, zadawaj pytania, postaram się odpowiedzieć na wszystkie.

Jeśli chcesz możesz pozostawić adres swojej strony internetowej, poprostu wybierz że publikujesz jako Nazwa/adres URL i wpisz swoją nazwę oraz adres do swojej witryny.

Bardzo dziękuję za pozostawienie komentarza!!!