środa, 27 maja 2015

Zapomniane przyciski w klawiaturze komputera

Klawisze funkcyjne (ang. function key) – przyciski klawiatury, opisane najczęściej od F1 do F12, którym są przypisane określone znaczenia na gruncie konkretnych programów.

Niektóre klawiatury terminala 3270 były wyposażone w 24 klawisze funkcyjne (F1-F24), po dwanaście w rzędzie. Obecnie większość emulatorów obsługuje "górny rząd" klawiszy funkcyjnych (F13-F24) jako SHIFT + Fn (shift dodaje 12 do numeru klawisza). Przykładowo; jeśli na pustym pulpicie klikniesz klawisz F1 to wyświetli ci się

Centrum pomocy i obsługi technicznej,naciśniesz F3 pojawi ci się okienko wyszukiwania,naciśniesz F5 to nastąpi odświeżenie pulpitu to wyżej wtedy gdy nie masz otwartego żadnego programu użytkowego gdy masz otwarty jakikolwiek program albo kilka i kliknięciem myszki uaktywnisz okienko któregoś z nich to klawisze (F1,F2.....) odnoszą się już do poszczególnych funkcji w tym programie,np; F1 to najczęściej pomoc programu,F2 to coś innego,ale to już zależy od konkretnego programu,bo w każdym te klawisze mogą oznaczać coś innego w niektórych programach (np; Winamp) istnieje możliwość skonfigurowania czyli przypisania danego skrótu klawiaturowego do uruchamiania danego polecenia,w tym przypadku użytkownik sam decyduje który skrót klawiaturowy będzie za co odpowiadał klawisze F1 i F2 i inne stosuje się przykładowo do wchodzenia w tryb awaryjny komputera,wchodzenia do Bios - u itp; poza takimi zastosowaniami klawisze funkcyjne (F1 ~ F12) stosuje się bardzo często w grach mających sporo opcji (np; strat

1 komentarz:

  1. Siemens Nixdorf poszedł dalej i na niektórych ich klawiaturach liczba klawiszy kończy się F30. Klawisze F1-F10 są z boku jak na starych klawiaturach natomiast F11-F30 jak na wspólczwsnych tyle że grupowanie ich jest po 5 a nie jak obecnie po 4. Może warto by było coś napisać na temat dodatkowych klawiszy strzałek "po skosie" w efekcie czego było 8 (a czasem nawet 16) kierunków zamiast 4.

    OdpowiedzUsuń

Postaw kursor w tym miejscu poniżej, użyj myszki przez kliknięcie lewego klawisza myszki, po czym rozpocznij pisać swój komentarz.

Napisz 3-4 zdania, zainteresuj czytelników, zadawaj pytania, postaram się odpowiedzieć na wszystkie.

Jeśli chcesz możesz pozostawić adres swojej strony internetowej, poprostu wybierz że publikujesz jako Nazwa/adres URL i wpisz swoją nazwę oraz adres do swojej witryny.

Bardzo dziękuję za pozostawienie komentarza!!!