wtorek, 29 grudnia 2015

Kontrolowanie temperatury pracy


Witajcie! Jak poprzednio obiecałem, zaprezentuję jak monitorować temperaturę pracy naszych maszyn. 
Do pomiaru skorzystam z programu, który sprawdzi temperaturę procesorów. Jak wpominałem w poprzednim moim wpisie, procesor grzeje się najbardziej, gdy jest obciążony. Aby obciążyć procesory, uruchomię program Prime95, wybierając opcję Stress CPU, czyli maksymalnego obciążenia procesora.

Przed przystąpieniem do testów, warto sprawdzić jaką maksymalną temperaturę pracy zaleca producent naszego procesora. W testowanej maszynie zainstalowałem Core Temp 1.0 RC6. Na pierwszym ekranie programu widać najważniejsze parametry testowanego procesora, czyli jego model, częstotliwość taktowania zegara, oraz Tj. Max, czyli maksymalną temperaturę pracy – co zresztą zgadza się z informacjami ze strony producenta.


Po uruchomieniu komputera, oraz oprogramowania pomiarowego można odczytać obecną temperaturę pracy. Jak widać na załączonym zdjęciu, na chwilę obecną temperatura wynosi 45oC.

Ok, pora przystąpić do testów. Uruchamiam Prime95 i obserwuję temperaturę pracy. 

Jak widać na monitorze systemu, procesory zostały w stu procentach obciążone, temperatura zaczęła wzrastać. Warto kontrolować temperaturę na bieżąco. W przypadku, gdyby procesor grzał się zbyt mocno, należy niezwłocznie przerwać test. W poszukiwaniu usterki może pomóc serwis komputerów Kraków.

 
Podczas testu, procesory osiągnęły maksymalną temperaturę 68oC. Jak widać po wynikach, procesory pracują w temperaturach mieszczących się w zakresie sugerowanym przez producenta, mało tego, mamy spory zapas.
  
Oznacza to, że czyszczenie układu przyniosło pożądany skutek. W poprzednich wpisach pokazałem jak wykonać taką operację samemu. Pamiętajcie, że jeśli nie czujecie się na siłach, może w tym pomóc serwis laptopów Kraków.

  Mam nadzieję, że święta Wam się udały. 
Życzę Wam świetnego sylwestra i roku pełnego sukcesów!
Pozdrawia cała ekipa MSerwis.

środa, 23 grudnia 2015

Nie masz prezentu dla bliskiej osoby?

Święta, święta, czas prezentów! W ferworze wszechobecnych reklam i nagłego skoku wszelkiej maści okazji i przecen, łatwo się pogubić. Szczególnie jeśli nie mamy żadnego pomysłu na prezent dla bliskiej osoby, fana technologii i komputerów.

Stąd moja propozycja dla każdego niezdecydowanego: dysk twardy!
Miejsca na dysku nigdy za wiele i tak na prawdę bardzo łatwo zapełnić nawet bardzo pojemne dyski. Zwłaszcza kiedy obecne gry czy filmy potrafią zajmować po kilka-kilkanaście-kilkadziesiąs GB przestrzeni.

Pamiętam swój pierwszy komputer z dyskiem Seagate 8GB - jak na tamten okres to było dość sporo i faktycznie miałem problem z wypełnieniem tej przestrzeni. Teraz - 500 GB miejsca, a co parę tygodni trzeba sprawdzić czy faktycznie każdy plik jest niezbędny :)

Wracając do dysków - podstawowy podział na chwilę obecną to dyski HDD i SSD.
Zdjęcie 1. Wnętrze dysku HDD
Zdjęcie 2. Wnętrze dysku SSD

Dyski te pomiędzy sobą różnią się wytrzymałością, prędkością zapisu a przede wszystkim ceną (i to bardzo drastycznie). Dyski SSD są bardziej odporne na wstrząsy itp, ponadto pracują niemal bezgłośnie. Dzieje się tak dlatego, że w dyskach SSD nie ma żadnych ruchomych elementów. Dyski HDD z kolei wyposażone są w głowice odczytu i zapisu, które to właśnie mogą ulec uszkodzeniu podczas ewentualnych upadków itp.

Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą pomiędzy tymi typami dysków jest prędkość zapisu i odczytu.

Sensowne wydaje się rozwiązanie pośrednie, korzystające z obu dysków. Mianowicie użytkownicy kupują dwa rodzaje dysków - SSD i HDD. SSD jako dysk o mniejszej pojemności (ponieważ niestety ciągle dość drogi) używa się wtedy jako miejsce na system. W połączeniu z większą prędkością odczytu i zapisu, system postawiony na tego typu dysku dużo szybciej się uruchamia i szybciej pracuje. Dysk HDD w takim zestawie przeznacza się na prywatne pliki.

Warto też zorientować się czy obdarowywany będzie mógł korzystać z naszego prezentu. Jeśli jest posiadaczem PC-ta, to niemal na 100% nie będzie problemu z podłączeniem go do jednostki. Nie sprawia to zazwyczaj problemów, ale zawsze może pomóc w tym serwis laptopów Kraków. Jeśli posiada laptopa, to warto rozważyć zakup dysku zewnętrznego - podpinanego poprzez USB. Jest również możliwość podpięcia dodatkowego slotu na dysk w miejsce napędu optycznego, lub też zwykłej podmiany dysków.

zobacz również blog serwisu elektroniki z Gdańska